Najpopularniejsze rodzaje czapek

Czapka, określana również jako okrycie głowy, to podstawowy element ubioru człowieka. Zwłaszcza porą jesienną i zimową. Wiosna również motywuje do noszenia czapek. Człowiek identyfikuje się z okryciem głowy nie tylko podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Wiele kultur, nacji, subkultur, profesji lub po prostu modowych kreacji uwzględnia noszenie specyficznych czapek. Rodzaj, wygląd i kolor zależy od pełnionej funkcji i ma na celu kojarzenie osoby noszącej czapkę z piastowaną funkcją lub jednoznaczne określanie przynależności do danej nacji lub kultury. Przykładem może być zwykła policyjna czapka. Funkcjonariusz, który na służbie jest w nią wyposażony staje się dla zwykłego obywatela przedstawicielem organu państwowego.

Uczeni dowiedli, że nakrycie głowy ma ogromny wpływ na to, jak postrzegamy inną osobę. Jeżeli mówimy o czapkach, które symbolizują piastowanie danej funkcji – w zależności od stanowiska, czapka ma utożsamiać się z elegancją lub ma wzbudzać autorytet. W innych przypadkach nakrycie głowy ma wyłącznie symbolizować przynależność do danego plemienia lub subkultury. Dobrym przykładem są plemiona afrykańskie, gdzie czapki i pióropusze stanowią podstawowy atrybuty ubioru (niekiedy również jest to jedyny element kreacji).

Istnieją równie czapki uniwersalne, które nie mają podłoża kulturowego lub nie są dedykowane tylko dla osób piastujących daną posadę. Mówimy wówczas o czapkach użytkowanych przez zwykłych ludzi, którzy pragną zadbać o ochronę głowy, a także zapewnić sobie modny wygląd podczas jesiennego lub zimowego spaceru.

Czapki pełnią w sferach mody wiele funkcji. Jednak samo pojęcie czapki jest ekstremalnie ogólne. Postarajmy się więc uchylić rąbka tajemnicy i wyliczyć podstawowe rodzaje czapek, które możemy spotkać krocząc ulicami miast i nie tylko (wiele czapek, jak wspominaliśmy przynależy do piastowanego zawodu, funkcji lub jest spotykanych w innych, kameralnych okolicznościach).

• Budyniówka – zastępczą nazwą jest czapka kucharska. Noszona przez szefów kuchni. Ma za zadanie zakrywać włosy podczas gotowania. Pełni również inną rolę – ma jednoznacznie pokazywać, kto w kuchni jest szefem.

• Bustina – włoska czapka wojskowa. Charakteryzuje się podniesionym do góry daszkiem oraz dodatkami pod postacią nauszników. Czapki tego typu dały początek uszankom (popularnym obecnie czapkom zimowym).

• Camauro – to charakterystyczne nakrycie głowy papieża. Zwykle Camauro ma czerwony kolor (wyjątkiem jest Wielkanoc, kiedy czapka przybiera kolor biały). Tworzona z aksamitu.

• Czapka bejsebolowa – często popularnie nazywana bejsbolówką. Czapka z daszkiem, noszona w okresie letnim przez mężczyzn (rzadziej przez kobiety). Jej nazwa wywodzi się od popularnego sportu amerykańskiego, baseball. Sportowcy nosili takie czapki, aby umożliwiały one grę podczas słońca. Czapka bejsbolówka jest lekka, swoim daszkiem chroni oczy przed słońcem.

• Czapka frygijska – charakterystyczna czapka w kształcie stożka z opadającym ku dołowi czubkiem. Czapki frygijskie nosiły smerfy w bajkach Peyo.

• Czapka garnizonowa – czapki noszone przez funkcjonariuszy państwowych. Czapki garnizonowe różnią się w zależności od piastowanego stanowiska, przydziału do określonych służb oraz stopnia. Dla przykładu – czapka garnizonowa policjanta ma granatowy kolor z dwiema gwiazdami. Natomiast czapka admirała jest biała, z czarnymi i złotymi akcentami.

• Czapka studencka – okrycia głowy, które mają prawo nosić tylko studenci. Często widoczne podczas rozdawania dyplomów lub podczas ceremonii przyjmowania na studia. Wzory czapek studenckich nie są odgórnie narzucane. Ustala je samorząd i rada danej uczelni. Zwykle kształtem przypominają nakrycie głowy typu dekiel.

• Giwer – znany także, jako kiwer. Czapka odgrywająca w historii ogromne znaczenie. Przynależała do generałów. Okrycie to cechuje się wysokim stożkiem i małym czarnym daszkiem. Dodatkowym atrybutem czapki był pasek (zapinany pod brodą), który utrzymywał nakrycie na głowie. Oryginalnie czapki te wykonywane były z filcu.

• Infuła – liturgiczne nakrycie głowy, noszone prze biskupów i kardynałów. Cechuje się stożkowatą formą oraz złotymi zdobieniami.

• Jarmułka – żydowskie nakrycie głowy. Zadaniem jarmułki jest odkrycie włosów i czoła. Według Żydów czapka ta ma symbolizować szacunek do króla.

• Kapuza – męska czapka z charakterystycznymi opuszczonymi ku uszom klapkami. Podobna do uszanek, często wykorzystywana przez wojsko na froncie.

• Kaszkiet – charakterystyczne męskie okrycie głowy cechujące się małym daszkiem i okrągłym denkiem. W niektórych kaszkietach zauważa się podwinięty daszek z przodu i z tyłu. Początkowo tworzone tylko dla armii, obecnie bardzo popularne jako stylowy dodatek do męskiej garderoby.

• Kokosznik – damska czapka, często spotykana w Rosji. Charakteryzuje się bogato zdobionym haftem oraz jedwabnym okryciem.

• Pilotka – czapka wykorzystywana przez pilotów samolotów. Obecnie spotykana także na głowach osób, które nie piastują tej funkcji. Lekka i dostojna, kształtem przypominająca beret, ale cechująca się sztywniejszą konstrukcją.

• Uszanka – zwana również uszatką, okrycie głowy (damskie i męskie) o charakterystycznym, puchowym wyglądzie i klapkach na uszy, które zapinane są pod brodą. Obecnie bardzo popularna zimą. Pierwotnie stosowana przez radzieckie wojsko oraz milicję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>