Uszanka – zimowa czapka

Okrycie głowy dedykowane na siarczysty mróz ma za zadanie bronić nie tylko górne pokłady ludzkiej głowy, ale też uszy, policzki oraz sporą część buzi. Takowe zadanie znakomicie spełniają czapki uszanki, uniwersalnie określane także jako uszatki.

Czapki tego rodzaju konstruowane są z bawełny. Mają miękką, puszystą wyściółkę, która jest nie tylko subtelna w dotyku, ale także tworzy grubą separację cieplną, pozwalając na zachowanie wygody, naturalnie wnętrze czapki jest puszyste, ażeby dopasować się do kształtu głowy oraz ułożyć tak, by osoba nosząca bawełniane okrycie nie odczuwała niewygody. Akcesoryjnym atutem uszanek są szczególne klapki na uszy. Klapki stosowane były już w latach 30-stych XX wieku w wojsku. Wojacy na odległym wschodzie musieli walczyć nie tylko z wrogimi wojskami, ale także z chłodem. Oczywiście dla nich stworzono wersję czapek z klapkami na uszy i policzki. Już wtedy wiedziano, że protekcja głowy to pierwszeństwo.

Wprawdzie pierwsze czapki bawełniane nie były markowe, a ich asekuracja przed chłodem pozostawiała sporo do życzenia, to i tak pozostały uznane za lepsze, aniżeli berety bądź zwyczajne czapki. Z początku do fabrykacji czapek zimowych stosowano filc. Obecnie bawełna, akryl oraz poliester troszczący się o odporność okrycia głowy biorą górę nad innymi tworzywami wytwórczymi. Powodów takich zmian było parę – ułatwiona dostępność do bawełny, lepsze aspekty termiczne, elegancki wygląd oraz przede wszystkim milszy dotyk, który w przypadku czapki charakteryzującej się bezpośrednią styczność z głową, uszami i policzkami gra kluczowe znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>